Clubs:
AUL Match Reports
First Ireland Premier B: 2017/18
East Wall Rovers 2 - 1 St Michaels FC 13/10

East Wall Rovers claim victory against St Michaels FC.
3rd placed East Wall Rovers marginally won 2-1 against their visitors, 9th placed St Michaels FC at Richmond Rd at 8:30 pm

East Wall Rovers
Form: W W L D D

St Michaels FC has yet to win in this competition, having lost all 5 games.
Form: L L L L L


Scorers: (East Wall Rovers) Luke Molloy,Ryan Savage

17/10/2017
AUL Division 3 Sunday: 2017/18
Clontarf FC 2 - 1 Loughshinny FC 8/10

Clontarf FC despatch Loughshinny FC.
2nd placed Clontarf FC marginally won 2-1 against their visitors, 4th placed Loughshinny FC at St Annes(Woodside) at 11 am

Clontarf FC are currently on a winning streak of 4 games.
Form: W W W W D L

Loughshinny FC
Form: L W W W


Yellow Cards: (Clontarf FC) John Farrell
(Loughshinny FC) Aaron Wynne,Paul Fagen

Red Cards: (Loughshinny FC) John Buckley

17/10/2017
AUL Division 3 Sunday: 2017/18
Portrane Ath FC 4 - 4 Chanel SSC 8/10

Portrane Ath FC draw with Chanel SSC.
15th placed Portrane Ath FC were held to a 4-4 draw by 3rd placed Chanel SSC at Corballis Road Donabate at 11 am

Portrane Ath FC has yet to win in this competition.
Form: D L L L L

Chanel SSC
Form: D W W W L


Yellow Cards: (Chanel SSC) David McNamee,Stephen Hughes,Aaron Parrott,Sean Brady
Red Cards: (Chanel SSC) Nathan Stanley

17/10/2017
AUL Division 3 Sunday: 2017/18
Coolock Ath 3 - 2 Grange Woodbine 8/10

Coolock Ath beat Grange Woodbine.
5th placed Coolock Ath marginally won 3-2 against their visitors, 11th placed Grange Woodbine at Belcamp Pk at 1 pm

Coolock Ath has yet to be beaten in this competition, having won 2 out of its last 5 games.
Form: W D D D W

Grange Woodbine
Form: L W L D D

17/10/2017
AUL Division 3 Saturday: 2017/18
Clontarf FC 2 - 6 Mourne Celtic FC 14/10

Clontarf FC lose to Mourne Celtic FC.
4th placed Clontarf FC were beaten at home by 2nd placed Mourne Celtic FC at St Annes(Woodside) at 2:30 pm

Clontarf FC
Form: L L W W W W L

Mourne Celtic FC are currently on a winning streak of 4 games.They have yet to be beaten away from home.
Form: W W W W D L

17/10/2017
LFA Junior Shield: 2017/18
Mountview CFC 4 - 1 Cabinteely Fc 15/10

Mountview CFC claim victory against Cabinteely Fc.
Mountview CFC won 4-1 against their visitors, Cabinteely Fc at Hartstown Park at 11 am

This is the first game for both teams in this competition

17/10/2017
First Ireland Sen Sat: 2017/18
Buttercrust Utd 1 - 6 Railway Union 14/10

Buttercrust Utd beaten by Railway Union.
9th placed Buttercrust Utd were comprehensively beaten at home by League leaders Railway Union at Poppintree Park 4 at 2:30 pm

Buttercrust Utd has yet to win in this competition, having lost all 3 games.
Form: L L L

Railway Union has yet to be beaten in this competition, having won every game.
Form: W W W

17/10/2017
LFA Junior Shield: 2017/18
Hot Press MGB 0 - 4 Ayrfield United 14/10

Hot Press MGB lose to Ayrfield United.
Hot Press MGB were beaten at home by Ayrfield United at Grangegorman (grass) at 2:30 pm

This is the first game for both teams in this competition

17/10/2017
FCG Div 2 Sat: 2017/18
Griffith Rovers 7 - 2 Shanganagh Cliffs 14/10

Griffith Rovers despatch Shanganagh Cliffs.
6th placed Griffith Rovers comprehensively won 7-2 against their visitors, 10th placed Shanganagh Cliffs at johnstown park no4 at 2 pm

Griffith Rovers
Form: W W L L

Shanganagh Cliffs
Form: L L W L L

17/10/2017
AUL Division 3 Sunday: 2017/18
Clontarf FC 3 - 0 Lusk United 15/10

Clontarf FC claim victory against Lusk United.
2nd placed Clontarf FC won 3-0 against their visitors, Lusk United at St Anne's Park at 11 am

Clontarf FC are currently on a winning streak of 4 games.
Form: W W W W D L

Lusk United has yet to win in this competition.
Form: L

17/10/2017
Toplion Div 1 Sat: 2017/18
Donnycarney FC 2 - 5 St Itas AFC 14/10

Donnycarney FC are defeated by St Itas AFC.
League leaders Donnycarney FC were beaten at home by 4th placed St Itas AFC at No.17 St Anne's Park at 2 pm

Donnycarney FC
Form: L W W D W L

St Itas AFC
Form: W L D L W

17/10/2017
LFA Junior Shield: 2017/18
St Brendans United 2 - 8 SCV FC 14/10

St Brendans United beaten by SCV FC.
St Brendans United were comprehensively beaten at home by SCV FC at McAuley Park 2 at 2 pm

This is the first game for both teams in this competition

17/10/2017
First Ireland Sen Sat: 2017/18
East Wall Bessborough 3 - 1 Columbas Rovers 13/10

East Wall Bessborough despatch Columbas Rovers.
6th placed East Wall Bessborough won 3-1 against their visitors, 7th placed Columbas Rovers at Clontarf Road All Weather at 7:30 pm

East Wall Bessborough
Form: W W L L

Columbas Rovers
Form: L W L L

17/10/2017
AUL Division 3 Sunday: 2017/18
OLV FC 1 - 5 Carriglea FC 15/10

OLV FC lose to Carriglea FC.
14th placed OLV FC were beaten at home by 7th placed Carriglea FC at Markieviecz Pk at 11 am

OLV FC are currently on a losing streak of 4 games.
Form: L L L L W L

Carriglea FC
Form: W L W

17/10/2017
FCG Div 2 Sat: 2017/18
Raheny United 4 - 2 Whitehall Cel 14/10

Raheny United claim victory against Whitehall Cel.
7th placed Raheny United won 4-2 against their visitors, 4th placed Whitehall Cel at St Anne's Park at 2 pm

Raheny United
Form: W L L W L

Whitehall Cel
Form: L W W L L W

17/10/2017
LFA Junior Cup: 2017/18
St Michaels FC 0 - 7 Balscadden FC 8/10

St Michaels FC suffer defeat to Balscadden FC.
St Michaels FC were comprehensively beaten at home by Balscadden FC at Brickfield Pk Allweather at 12 pm

This is the first game for both teams in this competition

17/10/2017
LFA Junior Cup: 2017/18
Baldoyle United 6 - 5 Kileshin Fc 8/10

Baldoyle United win against Kileshin Fc.
Baldoyle United marginally won 6-5 against their visitors, Kileshin Fc at Brookstone Road at 11 am

This is the first game for both teams in this competition

17/10/2017
AUL Division 3 Sunday: 2017/18
Cabra Celtic 4 - 2 Railway Union 15/10

Cabra Celtic take all points from Railway Union.
League leaders Cabra Celtic won 4-2 against their visitors, Railway Union at John Paul Park at 11 am

Cabra Celtic are currently on a winning streak of 4 games.They have yet to be beaten at home.
Form: W W W W L W

Railway Union has yet to win in this competition.
Form: L

17/10/2017
Superior Racking Div 1 Sun: 2017/18
SCV FC 1 - 2 East Wall Bessborough 15/10

SCV FC suffer defeat to East Wall Bessborough.
12th placed SCV FC were marginally beaten at home by 11th placed East Wall Bessborough at Quarryvale Park at 11 am

SCV FC
Form: L L L W

East Wall Bessborough
Form: W L D L L

17/10/2017
LFA Junior Cup: 2017/18
Usher Celtic 9 - 2 Stamullen 8/10

Usher Celtic beat Stamullen.
Usher Celtic comprehensively won 9-2 against their visitors, Stamullen at Grangegorman A/W at 12 pm

This is the first game for both teams in this competition

17/10/2017
Rivervalley Rangers v St Peters
FAI Junior Cup 13/03 13:00
Rivervalley Rangers 0 - 1 St Peters

Herald Striker

Like This Page · 7 mins ·

RIVERVALLEY RANGERS.............0

St PETER'S FC..............................1

By JOHN MOONEY

A PENALTY with ten minutes remaining in this FAI Junior Cup quarter final between Rivervalley Rangers and St Peters, Athlone was the deciding factor in the AUL on Sunday afternoon.

With the clock running down, and extra time looming, the visitors struck gold when Noel Magee was fouled in the area and he dusted himself down before coolly slotting home from the spot.

more..
16/03/2016